پنج شنبه ٠٤ مرداد ١٤٠٣
سال ۱۴۰۲؛ سال «مهار تورم و رشد تولید»
اخبار > سفر ۵۰۰ میلیارد تومانی نوبخت به پارسآباد مغان


  چاپ        ارسال به دوست

راه آهن اردبیل به پارس آباد و منطقه قفقاز ادامه خواهد یافت

سفر ۵۰۰ میلیارد تومانی نوبخت به پارسآباد مغان

در بازدید رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان شد؛

تخصیص پنج هزار میلیارد ریال اعتبار مالی جدید برای تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین

 

در بازدید معاون رییس جمهور و  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بر تخصیص پنج هزار میلیارد ریال اعتبار مالی جدید برای تکمیل  شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل، محمد باقر نوبخت گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید در بخش آب  و خاک استان اردبیل، اقدامات بسیار ارزنده و خوبی انجام شده است که با تکمیل آنها تحول بزرگی در منطقه و کشور رخ خواهد داد.

او افزود: وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای استان اردبیل در دولت تدبیر و امید اقدامات شایسته ای در بخش آب استان اردبیل انجام داده اند که قابل تحسین است.

وی با بیان اینکه در این سفر سعی خواهیم کرد برای تامین اعتبار مالی طرح ها و پروژه های بخش آب استان تصمیمات خوبی بگیریم، تصریح کرد: پیشرفت طرح ها و پروژه های آب استان اردبیل، رشد قابل ملاحظه ای داشته اند و برای کارهای تکمیلی و باقیمانده سعی خواهیم کرد، از راههای مختلف جهت اتمام آنها کمک کنیم.

نوبخت با بیان اینکه پنج هزار میلیارد ریال برای تکمیل بخش هایی مهمی از طرح بزرگ شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در استان اردبیل تخصیص خواهیم داد، اظهار کرد: امیدواریم با تخصیص این اعتبار، طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین جان تازه ای بگیرد و بخشهایی جدیدی از آن در اسرع وقت به بهره برداری برسد.

سیدکاظم موسوی، نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی نیز  گفت: توجه به بخش آب و خاک مغان به دلیل خاک ارزشمند و زرخیز آن موجب توسعه استان در بخش کشاورزی خواهد بود و اتمام پروژه های بخش آب آرزوی دیرینه مردم منطقه است.

عباس جهانگیرزاده، نماینده مردم شهرستان های پارس آباد، بیله سوار و اصلاندوز در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به ضرورت های تکمیل طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین تصریح کرد: اسکان عشایر منطقه، جلوگیری از مهاجرت مردم منطقه و افزایش درآمد مردم منطقه در سایه راه اندازی کامل شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین مقدور خواهد بود و تلاشهای ارزنده شرکت آب منطقه ای استان و مدیران ارشد تلاشگرشان در این راه و حمایت های استاندار ساعی اردبیل و پشتیبانی های ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور انصافا شایسته قدردانی ویژه است.

مدیرعامل آب منطقه ای  استان اردبیل هم  اظهار کرد: در چند سال اخیر، با پیگیری و تلاشهای انجام شده، پیشرفت فیزیکی طرح آبیاری و زهکشی خداآفرین از حدود ۱۰ درصد به ۸۰ درصد رسیده است و در حال حاضر توانسته ایم بهره برداری از ناحیه عمرانی اول این طرح را با سطح اراضی کل حدود پنج هزار هکتار را شروع کنیم.

عبتس جنگی افزود: با تکمیل باقیمانده عملیات و بهره برداری از ناحیه عمرانی دوم شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین، بیش از ۱۰ هزار هکتار اراضی تحت پوشش جدید نیز در آینده نزدیک به بهره برداری خواهند رسید و این طرح تحول اساسی در بخش کشاورزی استان و کشور ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه یکی از نکات مثبت این شبکه اجرای همزمان شبکه های فرعی همزمان با شبکه اصلی بوده، تصریح کرد: در حال حاضر بخش قابل توجهی از این شبکه توسط شرکت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی استان اردبیل تکمیل شده و به زیر کشت رفته است و در صورت تامین اعتبار مالی کافی، قادر خواهیم بود هر ماه تا ۱۵۰۰ هکتار تا ۲۰۰۰ هکتار از اراضی منطقه را به بهره برداری برسانیم.

جنگی گفت: طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین با وسعت ۴۳ هزار هکتار در محدوده استان های آذربایجان شرقی و اردبیل اجرا می شود که اغلب اراضی آن در حدود ۳۷۰۰۰هکتار در محدوده استان اردبیل در قالب چهار ناحیه عمرانی مختلف قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل یادآور شد: شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین بزرگترین و مدرنترین شبکه شمالغرب کشور است که آب مورد نیاز آن از طریق سد مخزنی خداآفرین و سد تنظیمی-انحرافی قیزقلعه تامین می شود و  در تلاش هستیم تکمیل اجرای سیفون دره رود و ۵۲ کیلومتر بخش انتهایی کانال اصلی خداآفرین  در استان اردبیل را انجام دهیم و آب را به نواحی عمرانی سوم و چهارم با سطح اراضی بیش از ۲۱ هزار هکتار در این دو ناحیه نیز برسانیم. 

  نماینده مجری طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین نیز در این بازدید گفت: شبکه خداآفرین در شمال استان اردبیل در محدوده شهرستان های اصلاندوز، پارس آباد و بیله سوار در قالب ۴ واحد عمرانی اجر میگردد این طرح دارای ۴۳ ایستگاه پمپاژ ، ۵ پست برق، ۷۰خط ۱۳۲کیلوولت و ۲۶۶خط ۲۰کیلوولت است طول کانال اصلی از سد قیزقلعه تا انتهای طرح خداآفرین ۱۴۴ کیلومتر است که ۹۲ کیلومتر آن در استان اردبیل قرار گرفته است.

هوشنگ خلفی زاده تصریح کرد: ناحیه عمرانی اول با ۱۳ایسنگاه پمپاژ و وسعت ۵۰۰۰هکتار در سال گذشته به بهره برداری کامل رسید و ناحیه عمرانی دوم با وسعت ۱۰۵۰۰هکتار طی سال جاری به سطح سبز ایجاده شده اضافه خواهد شد.

وی افزود: ناحیه عمرانی دوم خداآفرین دارای ۱۰ ایستگاه پمپاژ است که کانال اصلی آن در فروردین ماه سال جاری آب اندازی شد و طبق برنامه طی هفته آتی ایستگاه پمپاژ شماره ۵ با اراضی تحت پوشش به وسعت حدود ۱۰۰۰هکتار به بهره برداری خواهد رسید و پس از آن در تیرماه سال جاری ایستگاه پمپاژ شماره ۱با وسعت اراضی تحت پوشش حدود ۳۰۰۰هکتار به مدار بهره برداری اضافه خواهد شد و قرار هست هر ماه یک ایستگاه نیز به جمع ایستگاههای در حال بهره برداری اضافه شود.

وی گفت: تاکنون برای این طرح در استان اردبیل ۱۴۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که ارزش روز تاسیسات اجرا شده در محدوده استان اردبیل بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان می شود.

 ٢١:٠٤ - جمعه ٢١ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٣٧٦١١    /    تعداد نمایش : ٨٣٦آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2029408
 بازدید امروز : 44
 کل بازدید : 5483959
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.2496
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد
تاریخ آخرین به روز رسانی:پنج شنبه ٠٤ مرداد ١٤٠٣