چهارشنبه ٠٣ مرداد ١٤٠٣
سال ۱۴۰۲؛ سال «مهار تورم و رشد تولید»
معرفی بخشدار
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 311760
 بازدید امروز : 593
 کل بازدید : 5483906
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.2812
اخبار > دکتر ربیعی : طرح فقر زدایی در سه استان مرزی کشور اجرا می شود


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر تعاون در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان پارس آباد:

دکتر ربیعی : طرح فقر زدایی در سه استان مرزی کشور اجرا می شود

وزیر تعاون در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان پارس آباد:

 

**طرح فقر زدایی در سه استان مرزی کشور اجرا می شود

 

صبح امروز  همزمان با سفر دکتر ربیعی به شهرستان پارس آباد جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و معاونین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل صندوق کارآفرینی کشور و ریاست  کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی  و نمایندگان شهرستان پارس آباد و بیله سوار و شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی و استاندار اردبیل و معاونین استاندار و فرمانداران شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار و تعدادی از  مدیران کل استانی و شهرستانی و مدیران بانکهای استانی و شهرستانی و اصحاب خبر و رسانه در فرمانداری شهرستان پارس آباد برگزار شد.

 

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت فقر زدایی در کشور را در دستور کار قرار داده و سه استان مرزی کشورنیز بعنوان آزمونه (پایلوت) برای انجام طرح های ضربتی در این زمینه انتخاب شده اند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل، علی ربیعی روز شنبه در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان پارس آباد افزود: استان اردبیل یکی ازاین استان های مرزی است که می تواند با اجرای طرح های اشتغال فراگیر و پایدار روستایی الگوی دیگر مناطق کشور در فقرزدایی شود.

 

وی با اشاره به برخی اقدامات تسهیلی در زمینه قانون بیمه و کار برای ایجاد فرصت های جدید شغلی نیز گفت:هر کارگاه و واحد صنفی که اقدام به استخدام یک نیروی جدید کند از قانون کار و بیمه معاف خواهد بود به شرط اینکه لیست مربوطه را ارائه و کارگر هم بیمه شده قبلی نباشد.

 

**نزدیک به 11 هزار نفر از جمعیت 177 هزار نفری این شهرستان بیکار هستند.

 

    اردبیل - ایرنا - فرماندار پارس آباد مغان گفت: نزدیک به 11 هزار نفر از جمعیت 177 هزار نفری این شهرستان بیکار هستند اما فرصت های اشتغال فراوانی نیز در آن وجود دارد.

 

به گزارش ایرنا ، علی علایی روز شنبه در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان پارس آباد افزود: در اشتغال روستایی کارهای خوبی در این شهرستان صورت گرفته و ضروری است سرانه اشتغال از 500 میلیون ریال به 2 میلیارد ریال افزایش یابد.

 

وی با اشاره با قابلیت های این شهرستان گفت: با توجه به اینکه 49 نوع محصول در 80 هزار اراضی پارس آباد کشت می شود بالغ بر یک میلیون تن محصولات تولیدی آن نیز به دیگر نقاط صادر می شود.

 

وی بیان کرد: با تکمیل طرح پایاب سد خدا آفرین و آبیاری 62 هزار هکتار از اراضی دیم پارس آباد، میزان تولید محصولات این شهرستان به بیش از 2برابر افزایش خواهد رسید.

 

دکتر علایی فرماندار و رئیس کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان پارس آباد از جمعیت 30 درصدی بیمه شدگان شهرستان نسبن به  استان خبر داد و گفت 130 هزار نفر در شهرستان پارس آباد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی می باشند و بیمارستان تامین اجتماعی ارس پارس آباد با توجه به رشد روز افزون تعداد بیمه شدگان نیاز به توسعه فضای فیزیکی هتلینگ و تجهیزات روز تشخیصی می باشد و همچنین جهت بهره مندی جامعه کارگری مجموعه ورزشی کارگران نیاز به توسعه و ایجاد استخر و افزایش سطح اداری شهرستان ضرورت بسیار بالایی دارد.

 

**امکان ایجاد 100 هزار فرصت شغلی در پارس آباد وجود دارد

دکتر شکور پو حسین ، نماینده مردم شریف شهرستانهای  پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه گفت: عدالت اجتماعی در پارس آباد برقرار نشده و سرمایه گذاری مهمی نیز در گذشته از سوی دولت ها در این شهرستان انجام نشده است.

وی در ادامه افزود: امکان ایجاد 100 هزار فرصت شغلی در پارس آباد وجود دارد و صندوق های بازنشستگی تامین اجتماعی"شستا" می تواند در این شهرستان سرمایه گذاری کند.

 

در اين جلسه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بيان اينكه استان اردبیل یکی از استانهای مرزی است که می تواند با اجرایی طرح های اشتغال فراگیر و پایدار روستایی الگوی دیگر مناطق کشور در زمينه فقر زدایی شود، گفت: در اين رابطه سه استان مرزی کشور به عنوان نمونه و الگو برای انجام طرح های ضربتی انتخاب شده اند كه استان اردبيل هم مي توان يكي از اين الگوها باشد.

 

علي ربيعي با اعلام اینکه از ظرفیت های مرزی استان اردبیل استفاده مطلوبی نشده، بر ضرورت راه اندازی شرکتهای صادراتی در این استان تاكيد كرد و افزود: با توجه به مرزي بودن اين منطقه باید سرمایه گذاری ها در اين استان به سمت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و تولید محصولات صادراتی كشيده شود.

 

وي با اذعان به اينكه ایجاد صنایع بزرگ و پر هزینه در بسیاری از مناطق کشور مقرون به صرفه نبوده، گفت: باید در استان های مستعد همچون استان اردبيل مسیر توسعه به سمت صنایع کشاورزی، دامداری، گردشگری و تجارت و غيره حرکت كند.

 

ربیعی با تقدير از استاندار اردبیل در پیگیری مسایل و مشکلات اين استان بيان كرد: در سایه این تلاش و پیگیری ها بیشتر از سهمیه تعیین شده برای اشتغال استان اردبیل به تعداد ۲۰ هزار نفر منابع در نظر گرفتیم و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به ارائه برخي تسهیلات در زمینه بیمه و قانون کار برای ایجاد فرصت های جدید شغلی تصريح كرد: هر کارگاه و واحد صنفی که اقدام به استخدام یک نیروی جدید کند از قانون کار و بیمه معاف خواهد بود به شرط اینکه لیست مربوطه را ارائه و کارگر هم بیمه شده قبلی نباشد.

 

ربيعي با اشاره به اینکه نسل جدید بخاطر سنتی بودن رغبتي به فعالیت در بخش کشاورزی نداشته و ما شاهد مهاجرت از روستاها هستیم، افزود: بايد زمينه اي فراهم شود تا به سرعت به سمت کشاورزی نوین و ایجاد صنایع مکمل در این بخش حرکت کنیم.

 

وي در ادامه به اجرای طرح پایاب سد خداآفرین اشاره و گفت: در اين طرح عظيم بیش از 35 هزار هکتار از زمین های کشاورزی شمال استان اردبیل آبی شده كه برای استفاده از این فرصت علاوه بر ترویج کشاورزی نوین، می بایست صنایع تبدیلی و شرکتهای صادراتی ايجاد شود.

 

ربيعي افزود: دولت از طریق تسهیلات مالی ارزان قیمت و در صورت نیاز از طریق اختصاص اعتبار از صندوق ذخیره ارزی از فعالیت هاي کشاورزی نوین و راه اندازي صنایع تبدیلی حمایت خواهد کرد.

 

وزير تعاون همچنين با اشاره به راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری، از راه اندازي این طرح در استانداری ها خبر داد و گفت: بزودي اين طرح در فرمانداری ها نیز شکل خواهد گرفت كه با راه اندازی این پنجره سرمایه گذاران انگیزه بیشتری برای سرمایه گذاری پیدا کرده و قوانین زاید و بروکراسی در این مسیر حذف خواهد شد.

 

وي با اشاره به ظرفیت های بی نظیر منطقه مغان به عنوان سرزمین رویایی و شناخته شده در كشور خاطرنشان کرد: ما در مسیر توسعه مغان بیشتر از سرمایه گذاری شرکت هایی نظیر شستا باید روی شرکت های توجیه دار در منطقه نظیر شرکت های صادراتی سرمایه گذاری کنیم و با دعوت از خود سرمایه گذاران و کارآفرینان بومی منطقه باید سعی  کنیم تا اشتغال واقعی شکل  گیرد.

 

در اين جلسه خدادادي رئيس كميسيون اجتماعي مجلس نيز با بيان اينكه مغان مي تواند يك پتانسيل بزرگ براي استان اردبيل باشد، گفت: ضمن اينكه كميسيون مجلس شوراي اسلامي تعامل خوبي با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي دارد انتظار ما از وزير تعاون اين است كه هر چه در توان دارد براي توسعه و اشتغال اردبيل خصوصا منطقه مغان بكار گيرد.

 

 


١٨:٣٨ - شنبه ٢٣ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٢٧٢٩٨    /    تعداد نمایش : ٤٨٨٠ 

کانال تلگرام

 

https://sapp.ir/c_mogan

 

طرح های پیش امکان سنجی شده

سرمایه گذاری در شهرستان پارس آباد

 

پیوندها

http://ostan-ar.ir/uploads/ArdabilOSTAN.jpg

پخش زنده برنامه ها

118

سامانه بانك اطلاعاتي شهرداريها و دهياريها و شوراهاي شهرستان پارس آباد

شهرداري پارس آباد

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد
تاریخ آخرین به روز رسانی:چهارشنبه ٠٣ مرداد ١٤٠٣